Materiały

Podstawowym surowcem do produkcji nagrobków jest granit.

Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Nazwa pochodzi z wł. – granito od łac. granum – ziarno.

Jest jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych budulców. Ponadto jest ekologiczny i nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie trudno zachować jego ponadczasowe piękno. Jest jednym z najbardziej efektownych kamieni występujących w przyrodzie i wykorzystywanych w produkcji nagrobków.

kamieniołom granotu na nagrobki

kolory granitów

bryła granitu nagrobkowego

Granit używany do produkcji nagrobków oraz elementów budowlanych pochodzi z różnych rejonów świata.W Polsce z kamieniołomów : Strzegom, Borów, Graniczna, Strzelin, ponadto bloki kamienia są importowane ze Skandynawii, z Hiszpanii, Ukrainy oraz z Afryki, Indii, Chin oraz z Brazylii.

nagrobek mieszany czarnobiały

piaskowiec jako surowiec na nagrobek

Piaskowiec – zwięzła, zwykle drobnoziarnista skała osadowa powstała w środowisku wodnym. Piaskowiec powstaje w wyniku lityfikacji (cementacji) piasku pochodzącego z wietrzenia skał za pomocą spoiwa.

Kamień ten występuje w wielu kolorach.  Charakteryzuje się względnie dużą nasiąkliwością i ścieralnością, dlatego najczęściej jest stosowany jako okładziny ścian i kominków. Jednak niektóre twarde i zbite piaskowce nadają się także do wykonywania elementów na zewnątrz.

Piaskowiec jest niewdzięczny w oczyszczaniu. Jedyną metodą jego czyszczenia jest mycie ciśnieniowe, które zmywa zewnętrzną warstwę kamienia, pozwalając w ten sposób uzyskać jaśniejszą powierzchnię. Po takim zabiegu kamień należy zaimpregnować.